...
vladimir klitchko

Kampioni Klitschko, e mposht rusin Povetkin

vladimir klitchkoVladimir Klitchko nuk ka ende ndonjë rival që mund ta mposhtë atë në kategorinë e rëndë të boksit. Boksieri i famshëm ukrainas e ka rrahur rusin Alexander Povetkin në meçin e shumëpritur në Moskë.

Klitchko dominoi pothuajse të gjitha raundet duke u vlerësuar në fund me shumicë pikësh nga tre gjyqtarët në sallë. 119-104 ishte vlerësimi i fundit për fitoren e Klitschkos.

Aziz Salihu

Salihu ankohet për mospërkrahje

Aziz SalihuLegjenda e boksit kosovar, Aziz Salihu, është shumë i dëshpëruar dhe i revoltuar për shkak se nuk po mund të gjejë mjete financiare për organizimin e turneut të parë ndërkombëtar në boks “Ibrahim Rugova”. Këtë e ka bërë të ditur Salihu në një konferencë të organizuar për media të martën. Me gjithë këtë situatë, ai nuk e ka ndërmend të heqë dorë nga ky turne dhe mbetet me shpresë se do të arrijë të gjejë mjete për ta organizuar turneun për “presidentin historik dhe arkitektin e Kosovës”, siç e quan Salihu presidentin e ndjerë.

“Të gjithë e dinë se sa turne i kam organizuar dhe të gjithë kanë kaluar si është më së miri. Mos ta nderojmë figurën më të madhe, Ibrahim Rugovën për 5-6 mijë euro është marrë për Qeverinë dhe këta udhëheqës”, ka thënë Salihu, që është kryetar i klubit të boksit Prishtina dhe i Shoqatës së Sportistëve Profesionistë të Kosovës. Salihu thotë se është penguar edhe nga Federata e Boksit e Kosovës për organizimin e këtij turneu ndërkombëtar./koha/kohasport/

perleshje

Përleshje fizike në basketbollin e femrave të Kosovës (Video)

perleshje

Dueli i ekipeve pa humbje në edicionin e sivjetmë të Ligës së Femrave në mes të Penzës dhe Trepçës përfundoi në mënyrë të turpshme, me përleshje.

Kur kishin mbetur vetëm tre të qindtat e sekondës deri në fund të takimit, pranë rezultatit 57-47 në të mirë të Penzës, një basketbolliste mysafire pa kurrfarë preteksti e goditi lojtaren e Penzës, Iliriana Berishën, e cila më pas u kundërpërgjigj në të njëjtën mënyrë.

Këtu u përfshinë më pas edhe lojtaret tjera të Trepçës, Arta Mustafa dhe Gjulshen Fejza, të cilat po ashtu me grushta dhe shqelma e sulmuan lojtarën vendase, Ilirana Berisha.

Pasi u qetësuan gjakrat, gjyqtarët përjashtuan nga loja Iliriana Berishën e Penzës dhe Arta Mustafen e Gjylshen Fejzën e ekipit të Trepçës.

Ndeshja përfundoi me rezultat 57-47.

Ky është turpi i radhës i madh për basketbollin e Kosovës, në një moment shumë të mirë për këtë sport, ku duket se pasi basketbolli i meshkujve është shembull edhe për garat ndërkombëtare, tani femrat kanë filluar të jenë problematike. /Telegrafi/Kohasport/

sigal prishtina

Krenarë me Prishtinën

sigal prishtinaSigal Prishtina e ka filluar me fitore të madhe aventurën e saj në Balkan League. Djemt tanë mposhtën top skuadrën maqedonase, Kumanovën.

Në palestrën e qytetit të Kumanovës ishin mbledhur afro katër mijë shikues për të përcjellur supersfidën që e ka parë të debutuar basketbollin kosovar në arenën ndërkombëtare, i dyti duel pas ndeshjes së humbur nga Peja të martën mbrëma.

Prishtina e nisi shumë keq këtë takim. Ishin vendasit ata që realizuan nga distanca në fillim, për t’u shkëputur në rezultat, derisa Alban Veseli të rikthente skuadrën e tij në lojë me disa treshe të realizuara.

Pas pjesës së parë Kumanova kishte një epërsi prej katër pikësh, teksa u prit që në pjesën e dytë vendasit të shënojnë fitore.

Sidoqoftë, në çerekun e tretë Prishtina ndjeshëm përmirësoi lojën në mbrojtje me Ëaller dhe Ëesson, kurse në sulm ishte Fisnik Rugova ai që shkëlqeu. Dardan Berisha nuk ishte në elementin e tij, teksa lojë të mirë shfaqi edhe Kendrick Jones i cili ishte i pandalshëm në pjesën e dytë.

Në çerekun e katërt Prishtina kishte një epërsi prej nëntë pikësh, teksa e gjithëndeshja mbaroi me rezultat 78-89.

Është kjo fitorja e parë e Sigal Prishtinës në arenën ndërkombëtare, që shënon një start pozitiv të sezonit në Ligën Ballkanike (BIBL).

Vlen të përmendet se bastoret ndërkombëtare e favorizuan Kumanovën për të fituar këtë takim duke e kuotuar me koeficient 1.60, teksa Prishtina ishte jofavorite e madhe me 2.20 koeficient në këtë takim. /Telegrafi/Kohasport/

djokovic-masters

Mbret i Masters, Djokoviç mposht Nadal

djokovic-mastersRafa Nadal e mbyll vitin 2013 si mbreti i tenisit, por NovakDjokoviç ka pasur kënaqësinë ta mposhtë në finalen e turneut Masters, që luhet çdo fund sezoni në Londër mes 8 më të mirëve në botë. Me performancën e tij, serbi thuajse ka dashur të tregojë se numri 1 është ende ai, dukefituar ndaj kundërshtarit 6-3 dhe 6-4 pas një orë e 36 minuta lojë.

26-vjeçari serb, kampion në fuqi, ka fituar kështu ndeshjen e 17 nga 39 sfida me 27-vjeçarin spanjoll, duke bërë tris në Masters ATP, pas vitit 2008 dhe 2012.

Ai ka shkruar kapitullin e radhës të një sage që nisi në 2006-n, me ndeshjen e parë të fituar nga Rafa për shkak të braktisjes së Novak, në çerekfinalet e “Roland Garros”.

Që prej atëherë ka nisur një rivalitet sportiv mes dy kampionëve, që prej më shumë se tre vjetësh luftojnë për vendin e parë në klasifikimin botëror të tenistëve.

federer nadal

Nadal arrin finalen, e mposht Federerin

federer nadalRafael Nadal siguroi finalen e dytë në karrierë në Turneun Përmbyllës të tetë më të mirëve të vitit, pas fitores në vetëm dy sete ndaj Roger Federer. Në Londër të dy tenistët u paraqitën në një formë krejtësisht të ndryshme, në gjysmëfinalen e parë të turneut ATP World Tour Finals, me 6 herë fituesin e këtij kompeticioni Federer që e siguroi pjesëmarrjen mes katër më të mirëve të botës pas fitores tepër të vuajtur ndaj argjentinasit Juan Martin Del Potro, ndërsa Rafa në krahun tjetër me numrin 1 të botës në xhep pas dy fitoreve të para në grupin A. Në “Centre Court”, në O2 Arena 32-vjeçari zviceran e nisi shumë mirë takimin me një taktikë të qartë në kokë, e për më tepër duke luajtur lirshëm falë edhe shërbimeve efikase.

Në fakt nuk zgjati shumë dhe kjo sepse Roger shpërdoroi tre mundësi për të thyer tenistin spanjoll me break që në game-n e gjashtë, madje në rastin e dytë në mënyrë të pafalshme Federer flaku jashtë një forehand tepër të thjeshtë. Gjërat shkuan sipas shërbimeve deri në barazimin 4-4, ndërsa në game-n e nëntë Nadal ndëshkoi menjëherë veteranin helvet, sidoqoftë 32-vjeçari nga Baseli nuk humbi kohë duke u kundërpërgjigjur sërish në game-n pasardhës, ku spikati një pikë e fituar pas plot 30 goditjeve. Kaq mesa duket ishin mundësitë, ose kaq zgjati durimi për Federer që më më pas shkaktoi gabime pa fund, e për pasojë rekordmeni i këtij eventi humbi dy game-t e fundit duke hequr dorë gjithashtu edhe nga seti hapës. Në setin e dytë Rafa sulmoi sërish me break në game-t 5 dhe 9, duke mbyllur përfundimisht sfidën me rezultatin 7-5, 6-3, në 1h 19’ lojë.

Për 27-vjeçarin nga Mallorca kjo ishte fitorja e 22 në 32 përballjet ndërmjet tyre dhe tashmë Nadal kualifikohet për në finalen e turneut të vetëm të madh që i mungon në karrierë, që është njëherazi edhe finalja e dytë në Londër, pas disfatës që pësoi tre vjet më parë pikërisht nga Roger Federer. Përsa i përket tenistit nga Baseli, kjo ështe humbja e katërt radhazi në përballjet me Nadal, që të katërta të pësuara gjatë këtij sezoni, dhe vetëm e para në turnetë indoor në duelet midis tyre, gjithsesi këtë takim Federer e humbi qartësisht për shkak të gabimeve të shumta, plot 32 krahasuar me vetëm 14 të numrit 1 të botës, ku bien në sy gabimet në forehand. Tashmë fituesi i 17 titujve Slam ka rrëshqitur në vendin e shtatë të botës dhe askush nuk është në gjendje më të thotë me siguri nëse deri në fund të karrierës Federer do të jetë në gjendje të rikthehet sërish në Londër, në turneun e tetë më të mirëve të botës.

edi

Edi vendos të garojë me flamurin e Kosovës

edi

Njëri nga talentët e rrallë që ka Kosova në garat e shpejtësisë, Edi Haxhiu ka vendosur të garoi me flamurin e Kosovës. Talenti që po rritet në Zvicër dhe që po bën emër me talentin e tij që ka në garat e shpejtësisë ka konfirmuar për “Indeksonline” se Kosova do të jetë zgjedhja e tij.

“Edi është llindur dhe rritur në Zvicër, por ne kemi vendosur që të garojmë me flamurin e Kosovës. Shpresojmë që për këtë vendim të marrim ndihmën e nevojshme edhe nga shteti i Kosovës” ka thënë babai i Edit, njëherësh menaxheri i tij.

Edi kishte nënshkruar më parë kontratë me BMW, ndërsa talenti i tij është bërë i njohur edhe në Zvicër. Edi Haxhiu këtë javë ishte në një provë në pistën në Itali “Piero Taruffi” ku u nderua me mirënjohje pas performancave fantastike të tij.

Mediat helvetike e llogarisin Edin si të ardhmen e këtij sporti në Zvicër, por përkundër kësaj Edi ka vendosur të garoi me Kosovën.
Pikërisht në muajin qershor Edi do të mbajë garën e parë zyrtare në Formulan për të rinjë ku pritet të valojë flamuri i Kosovës në garën e Italisë./Indeksonline/

schumacher-nder

Moecke: Schumi mund të kalojë në koma natyrale

schumacher-nderNë mungesë të informacioneve zyrtare, nga Anglia e përditshmja “The Mirror” shkruan se Michael Schumachet, i cili ndodhet në shtrat prej më shumë se një muaji, mund të nxirret nga koma artificiale për të kaluar në gjendjen e komës natyrale.

Mjekët që i qëndrojnë gjatë gjithë kohës mbi kokë legjendës së Formula 1, besojnë se faza më e vështirë ndodhet përpara. Bashkëshortja e 7 herë kampionit, Corinna dhe dy fëmijët janë paralajmëruar se terapia intensive fizike mund të zgjasë për muaj të tërë, ndoshta edhe vite. Edhe më i zymtë duket parashikimi i profesorit Heinzpeter Moecke, drejtues i një klinike në Hamburg.

“Për fat të keq ekziston rreziku që Schumacher të dalë nga gjumi i thellë artificial dhe të zhytet në koma natyrale. Kjo do të thotë të kalojë në gjendje vegjetative, e cila mund t’i shkaktojë atij paralizë të trupit. Në raste të tilla, nëse pacienti zgjohet nga koma artificiale në konfuzion, ai nuk do të jetë në gjendje të dijë se kush është dhe ku ndodhet dhe situata mund të bëhet më e rëndë duke tentuar të shkëpusë tubat nga trupi i tij. Atëherë mjekët do të detyrohen ta vënë sërish në gjumë, por më të lehtë këtë herë”.

Pavarësisht parashikimeve, në Francë mjekët e spitalit të Grenoble vazhdojnë procedurën e zgjimit të heroit të Formula 1. Ish piloti ka pulitur disa herë sytë, por ashtu siç njoftoi ditë më parë menaxherja e tij, Sabine Kehm, ky proces mund të zgjasë gjatë. E gjithë bota ndërkohë vazhdon të mbajë frymën me shpresën për një lajm të mirë nga Schumi.

ruejsd

Si të fitoni para online nga shtëpia

Keni dëgjuar nga të afërmit tuaj jashtë shtetit se ekzistojnë kompani të cilat paguajnë për të parë reklama në internet, por nuk e dini ku gjenden këto kompani?  Doni të fitoni para nëpërmjet internetit pa harxhuar shumë kohë?

Atëherë Kompania ProBux është zgjedhja e duhur

ProBux është një kompani amerikane e cila funksionon online dhe ka një rrjet tepër internacional shtrirjeje. Kompania pranon çdo person për t’u regjistruar dhe paguan për shikimin e reklamave. ProBux është kompani 100 % legale dhe shpërblimet monetare i bën nëpërmjet llogarive në PayPal. Reklamuesit në ProBux janë të ndërgjegjshëm, anëtarët e këtij website paguhen për të parë reklamat, pra është një sistem i drejtë për të gjithë.

Si fitohet në ProBux? Ka tre mënyra fitimi:

 • Pagesa e drejtpërdrejtë që merret duke parë reklamat apo bërë punë të vogla që të jepen online
 • Komisioni që paguajnë Rented Referrals
 • Komisioni që paguajnë Direct Referrals

Hapat që duhen ndjekur për të fituar mbi 1000$ në muaj me vetëm 10 minuta kohë të harxhuar në ditë:

 1. Në fillim duhet të regjistrohesh në Probux duke klikuar këtu:
 2. KLIKO KËTU PËR T’U REGJISTRUAR
 3. Pas regjistrimit, dy javët e para do klikoni për të parë reklamat. Kjo është pjesa më e vështirë, sepse njerëzit këtu dorëzohen dhe nuk e vazhdojnë më tutje strategjinë. 2 javët e para do fitoni vetëm 0.04$ në ditë, e cila shumëzuar për 15 ditë do të ju japë 0.6$. Me 0.6$ dollarë do blini paketën e parë me 3 Rented Referrals, të cilët do fillojnë te bëjnë para për ju dhe ju do të paguheni nëpërmjet komisioneve të tyre
 4. Pasi të keni blerë paketën me 3 Rented Referrals, ju do të vazhdoni të klikoni reklamat përditë, por kësaj radhe do të fitoni nga 0.16$ në ditë, e cila do të ju japë mundësinë të blini 3 Referrals të tjerë pas 7 ditësh.
 5. Javës tjetër kur të keni blerë 3 Referrals të tjerë duke e çuar numrin e tyre në 6 dhe të vazhdoni të klikoni reklamat përditë, ju do të jeni në gjendje të fitoni 0.26 $ në ditë duke ju dhënë mundësinë të blini paketën me 5 Referrals në fund të javës.
 6. Javës tjetër do të fitoni nga 0.46 $ në ditë e kështu me radhë sa më shumë Referrals të blini aq më shumë do të u shtohen fitimet në ditë. Ju mund të shtoni fitimet në ditë duke bërë punë të vogla që ju ofron website si dhe duke u munduar t’i mbani aktive Referrals-at.
 7. Do vazhdoni kështu duke shpenzuar vetëm 10 minuta në dite derisa të keni bërë 200 Referrals, atëherë do të keni mundësinë të fitoni 4 $ në ditë, do të kaloni llogarinë tuaj nga Standard ne Golden dhe fitimet tuaja ditore do rriten më shumë.
 8. Në këtë mënyrë do të vazhdoni përditë duke klikuar reklama, bërë punë të vogla dhe fituar nga komisionet e Referrals-ve deri sa të arrini shumën e më shumë se 1000$ në muaj.

ProBux website ka edhe një forum shumë të zhvilluar ku mund të këmbeni eksperienca me anëtarët e tjerë të websitit.

Në forum keni shumë shkrime të tjera nga anëtarë të tjerë të kompanisë ProBux nga gjithë bota në gjuhe të ndryshme, ku shpjegohet si të fitosh më shumë para sa më shpejt nëpërmjet ProBux, gjithashtu janë dhe disa qindra publikime nga anëtarë të ndryshëm, ku tregohet si te tërheqësh paratë e fituara nga ProBux

ProBux është një mënyrë shumë e mirë për të fituar para nëpërmjet internetit pa shumë mundime, vetëm duhet të kesh durim dhe vullnet të hysh çdo ditë në website për 5-10 minuta

 • Ekzistojnë disa strategji shumë të mira për të fituar para shpejt në ProBux.
 • Gjithashtu keni dhe shumë video në YouTube që ju shpjegojnë si të fitoni para sa më lehtë me ProBux
 • Sistemi lejon vetëm nga 1 account (llogari) për person (1 IP adress – 1 account)

Ju urojmë suksese dhe mos harroni të klikoni KLIKONI KËTU PËR T’U REGJISTRUAR dhe për tu bërë anëtarë dhe për të klikuar reklamat.

Pasi të regjistroheni, mos harroni ti klikoni reklamat që juve do të ju sjellin përfitime, “VIEW ADS”. Shiko fotografinë e mëposhtme për t’i klikuar reklamat

ruejsd

 

Ky është Robbeni, më i shpejti i botës

robbenAnësori i Bayern Munchen, Arjen Robben, në ndeshjen e vlefshme për Kupën e Botës në të cilën Holanda mposhti 5 me 1 Spanjën,  në një duel me mbrojtësin Ramos, ka arritur të vrapojë me një shpejtësi 37 km/h,  shifër kjo që e bënë holandezin lojtarin më të shpejtë në botë.

Vitin e kaluar FIFA kishte dalë me disa statistika në të cilat anëtarin i Arsenalit, Theo Walcott, konsiderohej si futbollisti më i shpejtë në rruzull, i cili arrinte të vraponte me shpejtësi deri në 35 km/h.

ruejsd

Si të fitoni para online nga shtëpia

Keni dëgjuar nga të afërmit tuaj jashtë shtetit se ekzistojnë kompani të cilat paguajnë për të parë reklama në internet, por nuk e dini ku gjenden këto kompani?  Doni të fitoni para nëpërmjet internetit pa harxhuar shumë kohë?

Atëherë Kompania ProBux është zgjedhja e duhur

ProBux është një kompani amerikane e cila funksionon online dhe ka një rrjet tepër internacional shtrirjeje. Kompania pranon çdo person për t’u regjistruar dhe paguan për shikimin e reklamave. ProBux është kompani 100 % legale dhe shpërblimet monetare i bën nëpërmjet llogarive në PayPal. Reklamuesit në ProBux janë të ndërgjegjshëm, anëtarët e këtij website paguhen për të parë reklamat, pra është një sistem i drejtë për të gjithë.

Si fitohet në ProBux? Ka tre mënyra fitimi:

 • Pagesa e drejtpërdrejtë që merret duke parë reklamat apo bërë punë të vogla që të jepen online
 • Komisioni që paguajnë Rented Referrals
 • Komisioni që paguajnë Direct Referrals

Hapat që duhen ndjekur për të fituar mbi 1000$ në muaj me vetëm 10 minuta kohë të harxhuar në ditë:

 1. Në fillim duhet të regjistrohesh në Probux duke klikuar këtu:
 2. KLIKO KËTU PËR T’U REGJISTRUAR
 3. Pas regjistrimit, dy javët e para do klikoni për të parë reklamat. Kjo është pjesa më e vështirë, sepse njerëzit këtu dorëzohen dhe nuk e vazhdojnë më tutje strategjinë. 2 javët e para do fitoni vetëm 0.04$ në ditë, e cila shumëzuar për 15 ditë do të ju japë 0.6$. Me 0.6$ dollarë do blini paketën e parë me 3 Rented Referrals, të cilët do fillojnë te bëjnë para për ju dhe ju do të paguheni nëpërmjet komisioneve të tyre
 4. Pasi të keni blerë paketën me 3 Rented Referrals, ju do të vazhdoni të klikoni reklamat përditë, por kësaj radhe do të fitoni nga 0.16$ në ditë, e cila do të ju japë mundësinë të blini 3 Referrals të tjerë pas 7 ditësh.
 5. Javës tjetër kur të keni blerë 3 Referrals të tjerë duke e çuar numrin e tyre në 6 dhe të vazhdoni të klikoni reklamat përditë, ju do të jeni në gjendje të fitoni 0.26 $ në ditë duke ju dhënë mundësinë të blini paketën me 5 Referrals në fund të javës.
 6. Javës tjetër do të fitoni nga 0.46 $ në ditë e kështu me radhë sa më shumë Referrals të blini aq më shumë do të u shtohen fitimet në ditë. Ju mund të shtoni fitimet në ditë duke bërë punë të vogla që ju ofron website si dhe duke u munduar t’i mbani aktive Referrals-at.
 7. Do vazhdoni kështu duke shpenzuar vetëm 10 minuta në dite derisa të keni bërë 200 Referrals, atëherë do të keni mundësinë të fitoni 4 $ në ditë, do të kaloni llogarinë tuaj nga Standard ne Golden dhe fitimet tuaja ditore do rriten më shumë.
 8. Në këtë mënyrë do të vazhdoni përditë duke klikuar reklama, bërë punë të vogla dhe fituar nga komisionet e Referrals-ve deri sa të arrini shumën e më shumë se 1000$ në muaj.

ProBux website ka edhe një forum shumë të zhvilluar ku mund të këmbeni eksperienca me anëtarët e tjerë të websitit.

Në forum keni shumë shkrime të tjera nga anëtarë të tjerë të kompanisë ProBux nga gjithë bota në gjuhe të ndryshme, ku shpjegohet si të fitosh më shumë para sa më shpejt nëpërmjet ProBux, gjithashtu janë dhe disa qindra publikime nga anëtarë të ndryshëm, ku tregohet si te tërheqësh paratë e fituara nga ProBux

ProBux është një mënyrë shumë e mirë për të fituar para nëpërmjet internetit pa shumë mundime, vetëm duhet të kesh durim dhe vullnet të hysh çdo ditë në website për 5-10 minuta

 • Ekzistojnë disa strategji shumë të mira për të fituar para shpejt në ProBux.
 • Gjithashtu keni dhe shumë video në YouTube që ju shpjegojnë si të fitoni para sa më lehtë me ProBux
 • Sistemi lejon vetëm nga 1 account (llogari) për person (1 IP adress – 1 account)

Ju urojmë suksese dhe mos harroni të klikoni KLIKONI KËTU PËR T’U REGJISTRUAR dhe për tu bërë anëtarë dhe për të klikuar reklamat.

Pasi të regjistroheni, mos harroni ti klikoni reklamat që juve do të ju sjellin përfitime, “VIEW ADS”. Shiko fotografinë e mëposhtme për t’i klikuar reklamat

ruejsd

 

Ky është Robbeni, më i shpejti i botës

robbenAnësori i Bayern Munchen, Arjen Robben, në ndeshjen e vlefshme për Kupën e Botës në të cilën Holanda mposhti 5 me 1 Spanjën,  në një duel me mbrojtësin Ramos, ka arritur të vrapojë me një shpejtësi 37 km/h,  shifër kjo që e bënë holandezin lojtarin më të shpejtë në botë.

Vitin e kaluar FIFA kishte dalë me disa statistika në të cilat anëtarin i Arsenalit, Theo Walcott, konsiderohej si futbollisti më i shpejtë në rruzull, i cili arrinte të vraponte me shpejtësi deri në 35 km/h.

close
facebook like button